Home > other languages > Çinli, Amerikalı ve İtalyan petrol tekellerinin, kendilerini Hollandalı

Çinli, Amerikalı ve İtalyan petrol tekellerinin, kendilerini Hollandalı

Çinli, Amerikalı ve İtalyan petrol tekellerinin, kendilerini Hollandalı şirketmiş gibi göstererek Venezüella’dan ucuz petrol aldıkları ortaya çıktı.
Çinli, Amerikalı ve İtalyan petrol tekellerinin, kendilerini Hollandalı şirketmiş gibi göstererek Venezüella’dan ucuz petrol aldıkları ortaya çıktı.
Venezüella’da çalışan Hollandalı kadın gazeteci Tessa Marsman tarafından yapılan ve Hollanda haber ajansı ANP’nin de verdiği habere göre, Hollandalı olmadıkları halde kendilerini Hollanda’ya aitmiş gibi gösteren Çinli CNPC, Amerikalı Exxon Mobil ve İtalyan Eni çok uluslu petrol tekelleri, uzun yıllardır sürdürdükleri bu uyanıklıkları için Hollanda ile Venezüella arasındaki bir ticaret anlaşmasından yararlandılar
Pazar günü İtalya’da bir basın toplantısında Venezüella Petrol ve Enerji Bakanı Rafael Ramirez tarafından yapılan açıklamada, 1996 yılında yürürlüğe giren ikili anlaşma, Hollanda ile Venezüella arasında yatırımların teşviki ve korunması amacıyla imzalanmıştı. Ancak adı geçen petrol tekelleri, illegal bir biçimde bu anlaşmadan yararlanmak için kendilerini Hollandalı şirketmiş gibi gösterdiler ve uzun yıllar teşviklerden yararlandılar. Açığa çıkan bu durum üzerine, anlaşmalar iptal edildiği gibi, bu illegal işleri nedeniyle adı geçen çok uluslu bu şirketler aleyhine en kısa süre içinde dava açılacak.
Halkçı lider Chavez yönetiminde, devlet petrol işletmesi PDVSA’yı yeniden düzenleyen ve yüzde 100 devletleştiren adımlara bağlı olarak, bütün yabancı petrol tekellerinin, mevcut anlaşmaları iptal edilerek ellerindeki haklar alınmış, Venezüella içindeki faaliyetleri, yeni bir düzenlemeye sokulmuştu. İngiliz ortaklığına dayalı Hollandalı petrol tekeli Shell’in de içinde olduğu birçok petrol tekeli, Venezüella hükümetinin kararına boyun eğerek, yatırımlarının ve bütün diğer faaliyetlerinin ve ülkedeki hisselerinin büyük çoğunluğunu PDVSA’ya devretmişti.
Amerikan tekeli Exxon Mobil ise Venezüella hükümetinin bu kararına karşı gelerek, elindeki haklara el koyduğu ve 12 trilyon dolarını dondurduğu gerekçesiyle PDVSA’yı Den Haag’daki uluslararası mahkemeye şikayet etmişti. (Amsterdam/EVRENSEL)

http://www.evrensel.net/haber.php?haber_id=29881

Advertisements
  1. No comments yet.
  1. No trackbacks yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: